czy warto mieć własny projekt artystyczny

kolaż - projekt artystyczny - paleta barw

Branża artystyczna rozwija się bardzo prężnie w całej Europie , a w szczególności w Polsce. Popularne są studia fotograficzne czy też artystyczne, agencję artystyczno-koncertowe oraz własne studia nagrań muzycznych, które są ściśle powiązane ze studiami filmów krótkometrażowych.

Jak zacząć ?

Najlepszą metodą jest patrzenie na przetarte szlaki. Gdy mamy jednak inną koncepcję projektu możemy brać się do pracy. Obecnie w Polsce pożądane są agencje artystyczne o charakterze bookingowo-managerskim. Agencja ma za zadanie kierowaniem swojego artysty pod względem artystycznym jak i PRowym , załatwianiem koncertów i wydarzeń na których mógłby wystąpić oraz tworzeniem własnych festiwali muzycznych. Założenie takiej agencji to nic trudnego , ponieważ musimy jedynie zarejestrować firmę oraz posiadać jakiś dwóch bądź trzech zdolnych nawet nierozpoznawalnych artystów , dla których będzimy organizować różnego rodzaju wydarzenia.

W jaki sposób zarabia agencja ?

Agencja zarabia na parę sposobów. Pierwszy z nich to procent od zorganizowanego koncertu dla artysty. Najczęściej firma bierze 10% od gaży swojego artysty co zwykle wynosi 1000/1500 zł. Drugi sposób to organizacja własnych festiwali z których cały przychód ląduje w kieszeni agencji i jej właścicieli. Ostatni sposób to sponsoring i reklamowanie danego wydarzenia pod szyldem danej agencji – ( agencja bierze odpowiedni procent , który jest zapisany w kontrakcie ).

Jak rozwijać agencję ?

Dobrym sposobem rozwoju agencji to angaż paru pracowników oraz zakontraktowanie innych bardziej już znanych artystów. Żeby firma nie była znana na jednym rynku np. Popowym , można zatrudnić zespół Rockowy , bądź paru artystów rapowych. Doda to urozmaicenie oraz powiększy zakres i rozpoznawalność agencji.  Innym równie dobrym sposobem to rozwój zupełnie innej odnogi biznesu np. otwarcie studia w agencji i wynajmowanie je artystą za odpowiednio pieniądze.

Branża artystyczna cały czas idzie do przodu , ale nie możemy zapominać o branży fotograficznej , która cały czas depcze po piętach artystycznej. Najlepiej opłacalnym biznesem w dziedzinie fotografii jest branża weselna i sesje weselne. Zarobki równie są duże, chociaż znów są uzależnione od tego czy mamy samodzielną firmę , jaki mamy sprzęt oraz czy jesteśmy sami czy w spółce.

Własny projekt artystyczny

Będąc w branży kreatywnej warto od czasu do czasu poświęcić się własnym projektom artystycznym. Fotograf komercyjny w wolnym czasie może rozwijać swój warsztat, umiejętności i ćwiczyć swą kreatywność właśnie poprzez własny projekt fotograficzny. Takie poszerzanie horyzontów daje dodatkową dawkę motywacji do działania i stymuluje artystyczną duszę do dalszego rozwoju.