Góralskie Wesele w Zakopanem

Ślub i wesele to wyjątkowe wydarzenie. Narzeczeni i rodzina przygotowują się do niego przez długi czas. Rezerwują terminy, odwiedzają targi ślubne i śledzą najnowsze trendy w świecie mody ślubnej. W gruncie rzeczy suknie, garnitury, lokale niewiele się różnią. Nie wszyscy narzeczeni są zwolennikami tak uniwersalnych uroczystości. Chcą je zorganizować zgodnie z własnymi pasjami, stąd coraz częściej wybierają organizacje ślubu w Zakopanem, na statku lub w innych nietypowych miejscach.

Wesela w stylu regionalnym

Wesela regionalne nie wpisują się w obowiązującą modę ślubną, ale ze względu na swój niepowtarzalny charakter cieszą się coraz większą popularnością i to nie tylko wśród rodzimych mieszkańców. Co na to wpływa? Przede wszystkim miejscowy folklor oraz niezwykłe plenery. Zdecydowanie prym wiodą wesela w stylu góralskim. Oczywiście wesele w Zakopanem organizują mieszkańcy Podhala, ale coraz częściej także osoby pochodzące z terenów nizinnych, które kochają góry i spędzają w nich dużo czasu.

Jak wygląda tradycyjne wesele w Zakopanem?

Przede wszystkim trzeba nastawić się na imprezę trwającą co najmniej dwa dni, po drugie na ogromną liczbę uczestników. Co prawda górale zapraszają tylko rodzinę, ale jest ona bardzo liczna i najczęściej oscyluje wokół 200 – 300 osób.  Przez cały czas uroczystości Parze Młodej towarzyszy regionalna kapela oraz obowiązkowo filmowiec i  fotograf ślubny.

Uroczystości weselne zaczynają się od „zazierunków”, czyli zbadania gruntu przez kawalera. Jeśli wybranka jest przychylna, następują „namówiny”, czyli zaręczyny i ustalenie daty ślubu.

W dniu ślubu odświętnie ubrani drużbowie przyjeżdżają do domu Panny Młodej i oboje rodzice udzielają im błogosławieństwa. Potem wszyscy udają się na ślub w Zakopanem w towarzystwie kapeli i fotografa. Po uroczystości kościelnej Młodzi i goście wyruszają do karczmy na wesele. Po drodze muszą jednak pokonać bramki przygotowane przez sąsiadów. Na każdej z nich trzeba zostawić alkohol i słodycze.

Stroje Pary Młodej i potrawy

Wesele w Zakopanem jest weselem z zachowaniem tradycji regionalnych, dlatego stroje młodych są góralskie, chociaż bardziej odświętne. Nie ma białej sukni, ani eleganckiego garnituru. Za to jest pięknie haftowany gorset, kolorowa spódnica, pięknie zdobiona koszula Pana Młodego i kierpce.

Po powitaniu chlebem i solą Para Młoda wraz z drużbami i druhnami udaje się na zdjęcia plenerowe. Dobry fotograf z Małopolski jak np. fotograf Adam Mółka zrobi z tego doskonały reportaż, który będzie pamiątką na lata. Plenery z górami w tle są piękne o każdej porze roku. Nic im nie dorówna.

Trzeba napisać też o regionalnych potrawach. Na stole nie może zabraknąć kwaśnicy, oscypków, smalcu i regionalnych wyrobów wędliniarskich, wszystko palce lizać.

Na koniec należy westchnąć „ah co to był za ślub”.