Ślub cywilny krok po kroku – przebieg i przysięga

Posted on
ślub cywilny

Jeszcze kilka lat temu, to ślub kościelny był chętniej pobierany. Jednak z biegiem czasu wszystko się zmieniło i można zauważyć, że coraz więcej par, które planują się pobrać, stawiają na ślub cywilny. Ty również rozważasz taką ceremonię? Zastanawiasz się, jak dokładnie wygląda jej przebieg? W takim razie nasz tekst jest dla Ciebie, gdyż omawiamy przebieg ślubu cywilnego krok po kroku, wraz z tekstem przysięgi małżeńskiej. Dlatego zachęcamy do krótkiej lektury!

Dlaczego wybór częściej pada właśnie na ślub cywilny?

Powody, dla których to właśnie ślub cywilny jest chętniej wybierany, znajdzie się całkiem sporo. Czasami to efekt względów światopoglądowych, ale zdarzają się również przypadki, gdy młode pary decydują się na ślub cywilny z innych powodów. Na pewno informacji o tym, jak wygląda ślub cywilny krok po kroku będą szukały również osoby, które mają trudną sytuację życiową, czy po prostu nie chcą tracić zbyt wielu środków na ślub w kościele. Choć mówi się, że w tym przypadku ślub odbywa się „co łaska” to widać, że ostatecznie księżą naliczają spore koszty, na które wiele par nie chce się zgodzić.

W takich przypadkach lepszym wyborem okazuje się właśnie ślub cywilny. Oczywiście zdarzają się też przypadki, gdy przyszli małżonkowie są po rozwodzie i prawdę mówiąc, to tylko taka forma zaślubin wchodzi w grę, więc również nic dziwnego, że zastanawiają się, jak wygląda ceremonia ślubu cywilnego. Istnieje jeszcze możliwość zawarcia ślubu humanistycznego, ale ten niestety nie ma mocy prawnej, więc w wielu przypadkach to właśnie ślub cywilny okazuje się najlepszym wyborem. Zatem ślub cywilny jak to wygląda w praktyce? Zachęcamy do dalszej lektury…

Przebieg ślubu cywilnego – rozpoczęcie

Niewątpliwie dużo pytań będzie budził samo początek ceremonii ślubnej, zwłaszcza jeśli nigdy do tej pory nie mieliśmy okazji brać udziału w podobnym wydarzeniu. Jak zatem ślub cywilny krok po kroku wygląda? Na pewno trzeba zjawić się w Urzędzie Stanu Cywilnego o wyznaczonej godzinie. Gdy już wszyscy goście się zgromadzą i przyjdzie nasza kolej, to urzędnik przeprowadzający ceremonię wyjdzie i zaprosi wszystkich na salę. Gdy miejsca zostaną zajęte przez wszystkich, rozpocznie się ślub.

To, jak dokładnie będzie wyglądało wejście Pary Młodej, zależy zawsze od ich woli. Zatem jeśli to my występujemy w roli głównych bohaterów danego wydarzenia, to sami zdecydujemy, jak przebiega ślub cywilny. Ogólnie do wyboru są trzy scenariusze wejścia. Pierwszy zakłada oczekiwanie na urzędnika na miejscu. Drugi oznacza wejście razem z urzędnikiem po jego przybyciu, zaś trzeci daje możliwość wprowadzenia Panny Młodej przez jej ojca. Oczywiście ślub cywilny jak wygląda nie decyduje się samodzielnie. Takie rzeczy warto ustalić na chwilę przed ceremonią z urzędnikiem, bo dzięki temu można uniknąć nieporozumień, czy niepotrzebnego stresu. 

Zanim przyszli małżonkowie wygłoszą słowa przysięgi małżeńskiej w urzędzie stanu cywilnego, to najpierw urzędnik wygłasza przemową. Jej treść dotyczy samej instytucji małżeństwa oraz tego, jakie obowiązki nakłada na rodzinę. Najczęściej ta część ogranicza się do krótkiej formuły, ale zdarzają się też przypadki, gdzie, zanim przysięga małżeńska ślub cywilny zostanie wygłoszona, to mija trochę czasu. Dlaczego? Niektórzy urzędnicy rozbudowują swoją przemowę o kilka słów od siebie, czy nawet o rozmowę z przyszłymi małżonkami.

Przebieg ślubu cywilnego – tekst przysięgi małżeńskiej

Po takim wstępie przychodzi w końcu czas, gdy przysięga ślubna cywilny ma być wygłoszona przez małżonków. Jak wtedy należy się zachować? Jak przebiega ślub cywilny przysięga? Przyszli małżonkowie, a także ich goście wstają. Następnie urzędnik pyta, czy para chce wstąpić w związek małżeński. Po otrzymaniu odpowiedzi twierdzącej przechodzi się do wygłoszenia słów przysięgi. I tutaj pojawia się kolejne pytanie – jak brzmi przysiega slubu cywilnego?

Całe szczęście nie ma powodów do zmartwień, ponieważ tekst przysięgi małżeńskiej urząd stanu cywilnego przygotowuje, a dokładniej mówiąc, przyszli małżonkowie muszą powtórzyć pewną formułkę za urzędnikiem. Jak dokładnie wygląda ślub cywilny formułka i kto wygłasza ją pierwszy? Okazuje się, że jako pierwsza słowa przysięgi wypowiada Pan Młody i brzmią one następująco:

„Świadomy praw i obowiązków wynikających z założenia rodziny, uroczyście oświadczam, że wstępuję w związek małżeński z (imię Panny Młodej) i przyrzekam, że uczynię wszystko, aby nasze małżeństwo było zgodne, szczęśliwe i trwałe.”

Gdy Pan Młody skończy, to tekst przysięgi małżeńskiej usc wygłasza Panna Młoda:

„Świadoma praw i obowiązków wynikających z założenia rodziny, uroczyście oświadczam, że wstępuję w związek małżeński z (imię Pana Młodego) i przyrzekam, że uczynię wszystko, aby nasze małżeństwo było zgodne, szczęśliwe i trwałe.”

W chwili, gdy przysięga na ślubie cywilnym zostanie przez nią skończona, pojawiają się pierwsze oklaski i przychodzi odpowiedni moment na pierwszy małżeński pocałunek.

Przebieg ślubu cywilnego – nałożenie obrączek

Kolejnym etapem ceremonii będzie stwierdzenie przez urzędnika faktu zawarcia małżeństwa, ale nie tylko. Na tym etapie ślub cywilny przebieg oznacza także nałożenie przez małżonków sobie nawzajem obrączek. Urzędnik dysponuje metalową tacką na obrączki i jeśli zdecydujemy się z niej skorzystać, to właśnie na niej nam je poda. Jednak warto wiedzieć, że istnieje również możliwość, aby obrączki podali świadkowie lub dzieci.

Przebieg ślubu cywilnego – złożenie podpisów i zakończenie

Skoro już wiemy, jak brzmi przysięga małżeńska i co dzieje się, gdy zostanie wypowiedziana, to nie pozostaje nam nic innego, jak dowiedzieć się o samym zakończeniu ceremonii. Na co tym razem należy się przygotować? Ostatnią formalnością będzie podpisanie aktu zawarcia związku małżeńskiego. Co ważne, akt ten podpisują nie tylko świeżo upieczeni małżonkowie, ale również świadkowie. Gdy tak się stanie, to ceremonia dobiega końca, a Młoda Para symbolicznym wyjściem zamyka tę część ceremonii, której często towarzyszą oklaski.

Pytanie, jak wygląda ślub cywilny dalej? A może to już faktycznie koniec? Warto wiedzieć, że w Urzędzie Stanu Cywilnego jest osobna sala przeznaczona na potrzeby toastu i życzeń, więc można z niej skorzystać.

Ślub cywilny – ile trwa cała ceremonia?              

Na pewno padną również pytania o to, ile trwa ceremonia ślubu cywilnego. Czy będzie ona długością zbliżona do ceremonii w kościele? Okazuje się, że ślub cywilny trwa zdecydowanie krócej, więc możemy być pewni, że ostatecznie ceremonia nie potrwa dłużej niż pół godziny.