Ślub prawosławny – tradycje i obrządek

Prawosławie to jedna z trzech gałęzi chrześcijaństwa. Jak w pozostałych gałęziach, tak i w Prawosławiu istnieją pewne tradycje i obrządki ślubne, którym warto się przyjrzeć z racji ich magicznego charakteru. O czym dokładnie mowa? Tego dowiesz się z poniższego tekstu, więc zajrzyj do niego koniecznie.

Ślub prawosławny – zwyczaje ślubne w cerkwi

W obrządku prawosławnym zaślubiny składają się z dwóch części – zaręczyn, czyli zakładania obrączek oraz ślubu, czyli koronowania. Zaręczyny rozpoczynają się w przedsionku kościoła, gdzie kapłan błogosławi parę i wręcza im zapalone świece. Następnie Para Młoda całuje swoje obrączki i zakładają je sobie nawzajem.

Po krótkiej modlitwie kapłan wprowadza Młodą Parę d ośrodka cerkwi, następnie zatrzymują się przed stolikiem, na którym leży krzyk i ikona. Narzeczeni stają na białym płótnie i rozpoczyna się ślub cerkiewny (koronacja). Obecność białego płótna nie jest przypadkowa, ponieważ dekoruje czyste intencje Młodej Pary oraz ich cielesną czystość.

W czasie ceremonii zaślubin duchowny zadaje narzeczonym pytanie, czy wstępują w związek małżeński z pełną świadomością i z własnej woli. Po otrzymaniu odpowiednich deklaracji kapłan przystępuje do modlitwy i wypowiada formułę zaślubin. Następnie daje Młodym do pocałowania krzyż, a stojącym obok świadkom podaje korony, które muszą trzymać nad głowami narzeczonych.

Korony są symbolem czystości życia, królestwa niebieskiego, czy przyszłej nagrody dla nowożeńców. Potem kapłan wraz z nowożeńcami okrąża trzykrotnie ołtarz, co ma symbolizować drogę życia. Poza tym błogosławiony jest też kielich wina i podawany nowożeńcom.

Ślub prawosławny – zwyczaje weselne

Tak samo jak ślub prawosławny, tak i wesele prawosławne wiąże się z pewnymi tradycjami. Jedną z najpopularniejszych zabaw jest wykupienie żony przez męża. Inną, również ciekawą tradycją jest zbieranie pieniędzy na wyprawkę dla przyszłego dziecka.

Różnice można także zauważyć w rodzaju muzyki, gdyż goście weselni bawią się zwykle przy dźwiękach utrzymanych w klimacie kresowym, czy białoruskim.